بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

در مقاله بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی ابتدا به مفهوم و کمی از از رنگ شناسی صحبت می کنیم تا با شناخت حدودی و زمینه ای از این علم بتوانید بهترین ترکیب های رنگی را تجسم و سپس به مرحله عملیاتی و اجرا برسانید. پس از آن در خصوص معرفی بهترین ترکیبات رنگی در دکوراسیون پذیرایی می پردازیم.

یک لحظه اطرافتان را خاکستری و بدون رنگ درنظر بگیرید، زندگی و چیدمان در این دنیای خاکستری و بی روح چگونه است؟

هر رنگی تاثیر جسمی و روحی خاصی روی بیننده می گذارد و واکنش افراد به رنگ های مختلف متفاوت است. تاکنون، محققان با مطالعات گسترده خود  نتوانسته‌اند یک سیستم سازگار جهانی ایجاد کنند که بتواند واکنش هر فرد را به رنگ‌های مختلف دسته‌بندی کند و معتقدند واکنش‌های افراد به عوامل زیادی مانند فرهنگ، جنسیت، سن، وضعیت ذهنی و تجربه احساسی بستگی دارد.

روانشناسی رنگ در دنیای کسب و کار امروزی مهم است و شناخت تاثیر رنگ ها و استفاده از آن ها در جای مناسب یکی از مهم ترین نکات در طراحی داخلی است. رنگ ها مهمترین نقش را در طراحی و دکوراسیون داخلی دارند.

هر یک از رنگ های قهوه‌ای ، خاکستری، سفید، سیاه، بنفش، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز معنای خاصی دارند. اگر از ترکیب چرخه رنگ استفاده کنید به ایده خود نزدیک خواهید شد. رنگ ها به دو بخش اصلی گرم و سرد تقسیم می شوند:

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

تمام رنگ های نارنجی ، قرمز و زرد در چرخه رنگ جز دسته رنگ های گرم هستند و با افزایش آدرنالین منجر به افزایش فشار خون، افزایش میزان تنفس و در نهایت افزایش دما بدن و احساس گرما می شوند. رنگ‌های آبی و سبز در چرخه رنگ نیز جز دسته رنگ های سرد هستند که ضربان قلب شما را کاهش می‌دهند و ماهیچه‌ها را شل می‌کنند. همچنین باعث پایین آمدن دمای بدن و احساس خنکی و سرما می‌شوند.

از چه رنگ‌هایی می‌توان در کنار هم استفاده کرد؟

برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی خود لازم است رنگ مبلمان و محیط خود اعم از دیوارها، کف ها، کابینت، پرده ها و لوازم خانگی را با هم تلفیق کنید. در انتخاب رنگ به سبک طراحی محوطه، جنسیت، سن و نوع کاربری ساکنین و ابعاد خانه نیز توجه کنید.

شاید در گذشته شاهد استفاده از رنگ‌های شاد و روشن در ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی نبودیم، اما امروزه می‌توان گفت که ترکیب رنگ‌ها برای طراحی داخلی محدودیتی ندارد، به شرطی که رنگ‌های انتخابی مناسب باشند. هنگام انتخاب بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی ابتدا باید مطمئن شوید که رنگ ها به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می شوند و رنگ های مکمل با هم استفاده می شوند.

در این بخش سه رنگ اصلی وجود دارد و بقیه رنگ ها از ترکیب این سه رنگ اصلی به وجود می آیند. آبی، زرد و قرمز رنگ های اصلی هستند و رنگ های دیگری مانند سبز (ترکیب زرد و آبی)، بنفش (ترکیب قرمز و آبی)، نارنجی (ترکیب زرد و قرمز) و … رنگ های فرعی هستند.

می توانید هر رنگی را به همراه مکمل خود ترکیب و استفاده کنید. با توجه به رنگ های فرعی که از ترکیب رنگ های اصلی به وجود می آیند، تشخیص مکمل رنگ های اصلی نیز کار آسانی است. در واقع مکمل هر رنگ اصلی از دو رنگ اصلی دیگر و ترکیب آن ها تشکیل شده است. به عنوان مثال، زرد و آبی و ترکیب آن ها یعنی سبز ، مکمل رنگ قرمز می باشد.

در دایره رنگی زیر ترکیب رنگ های مکمل با فلش پیکان دو طرفه مشخص شده است.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی کدام رنگ ها می باشد؟

ترکیب برخی رنگ ها در کنار هم مناسب و دلچسب نیست زیرا باعث خستگی و کلافگی مغزی می شوند. به همین دلیل در مقاله بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی، توصیه هایی برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ به شما ارائه می دهیم:

ترکیب رنگ سفید با سایر رنگ‌ها

رنگ سفید تقریبا تنها رنگی است که می توان با همه رنگ ها ترکیب کرد مانند سفید و ارغوانی، سفید و آبی، سفید و مشکی، سفید و سبز و … . بنابراین اگر رنگ مورد علاقه ای در ذهن دارید و نمی توانید ترکیب مناسبی را پیدا کنید، سفید بهترین ترکیب می باشد.

یکی از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی برای کف پوش ها یا دیوار استفاده انتخاب رنگ سفید است.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ زرد با سایر رنگ‌ها

رنگ زرد نیز مانند سفید با اکثر رنگ ها به خوبی ترکیب می شود و محیط را بزرگتر و بازتر نشان می دهد. استفاده از این رنگ در کنار رنگ های دیگر، محیط خانه را صمیمی و گرم می کند، حس نشاط و شادابی می دهد و برای خانه های کوچک نیز مناسب است.

در استفاده از این رنگ نباید زیاده روی کرد، زیرا که استفاده بیش از حد از رنگ زرد باعث ایجاد تشویش، استرس و خستگی می شود. یکی از رنگ هایی که به ترکیب زیبایی با زرد می دهد، رنگ بنفش و یا تناژ متنوع رنگ بنفش است.

طیف‌های بنفش شفاف، لطافت و آرامش خاصی به دکوراسیون پذیرایی می‌دهند، در حالی که طیف‌های تیره‌تر عظمت خاصی دارند و محیط را ویژه می‌کنند. البته می توان از رنگ طوسی، سبز، آبی یا سفید نیز به عنوان ترکیب و تنوع در کنار این رنگ ها استفاده کرد.

خلاصه رنگ زرد یکی از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی است در صورتی مه موارد گفته شده را رعایت کنید.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ کرم با رنگ قهوه‌ای

ترکیب محبوب و ماندگار قهوه ای و رنگ کرم یک واقعیت قطعی و زیبا و بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی است که هرگز از مد نمی افتد. ترکیب کرم و قهوه ای همیشه شیک و جذاب بوده و هنوز هم بسیاری از افراد این ترکیب رنگ را برای دکوراسیون منزل خود دوست دارند.

البته این یک ترکیب دوست داشتنی باید در کنار چند رنگ شاد استفاده شود تا ایجاد یکنواختی و دلگیری به فضا ندهد. بنابراین اگر از رنگ هایی مانند بنفش ، نارنجی و قرمز استفاده کنید، به دکوراسیون خود جان می بخشید و فضای مورد نظر خود را دلپذیرتر می کنید.

کرم و قهوه‌ای در کنار آبی یا فیروزه‌ای نیز بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی محسوب می شود، زیرا آبی به عنوان رنگ سرد قطعا در کنار رنگ گرمی مانند قهوه‌ای زیبا به نظر می‌رسد.

رنگ قهوه ای روی مبلمان چوبی این تصور را به ما می دهد که یک دکوراسیون متمرکز بر سبک سنتی است، اما ترکیب با رنگ های دیگر، به ویژه آبی، حس مدرن و تخیلی به آن می بخشد.

یکی دیگر از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ طلایی است. این رنگ در کنار رنگ قهوه ای، دکوراسیون فضای شما را بسیار جذاب، زیبا و باعظمت می کند.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ صورتی و رنگ سبز

شاید رنگ صورتی در نگاه اول رنگی ملایم دارای روح زنانه باشد، اما در کنار رنگ سبز و طراحی مناسب و انتخاب ترکیب صحیح مبلمان، می تواند محیطی اکتیو، آرام و بی آلایش ایجاد نماید. همچنین رنگ قهوه ای در کنار این دو رنگ ترکیب جالبی را ایجاد می کند که می توان گفت بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی آرام است.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ خاکستری، رنگ فیروزه‌ای و رنگ بنفش

ترکیب این سه رنگ با یکدیگر فضایی مدرن و جذابی را خلق می کند و علاوه بر ایجاد آرامش در فضا ترکیبی بسیار دلچسب و متناسبی را ایجاد می‌کنند و بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی مدرن می باشد.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب سایر رنگ‌ها با رنگ آبی

رنگ آبی رنگ بسیار محبوبی در بین اکثر افراد است و در ترکیب رنگ های طراحی داخلی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص می دهد و بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی محسوب می شود.

از آنجا که رنگ های آبی در دسته رنگ های سرد قرار دارند ولی آرامش خاصی را به اطراف القا می کند. این آرامش در ترکیب با رنگ‌های دیگر، به‌ویژه رنگ‌های گرم مانند نارنجی، با احساس گرما و طراوت همراه است.

اگر به آرامش نیاز دارید، بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی ترکیب رنگ‌های سبز و آبی با مقداری سفید محیطی فوق‌العاده آرام و به دور از احساس تشویش را ایجاد می‌کند که به شما کمک می‌کند پس از یک روز پرمشغله و پر استرس مجدد انرژی خود را به دست آورید.

باتوجه به ذات سرد تناژهای رنگ آبی و ترکیب آن با رنگ سبز و سفید حس طراوت و خنکی ذهنی را تداعی می کند و برای مناطق گرمسیری و فصل تابستان ترکیبی جذاب و متناسب است.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ طوسی و با سایر رنگ ها

تناژ رنگ های صورتی متوع و زیبا هستند. از صورتی روشن تا تیره آن که به سمت دسته رنگ های گرم می رود می توان ترکیب فوق العاده سبک و دلنشینی با ترکیب رنگ طوسی ایجاد کرد.

در طراحی مینیمالیستی، همیشه انتخاب بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی با رنگ هایی است که همیشه مد هستند. بنابراین رنگ های خنثی مانند طوسی و مشکی بهترین گزینه برای فضاهای کوچک هستند.

اگر دکوراسیون منزل شما تناژ رنگ طوسی است و اکنون از آن  احساس یکنواختی می کنید، بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی افزودن رنگ قرمز یا نارنجی به دکوراسیون پذیرایی، طراوت و انرژی را برای فضای شما به ارمغان می آورد.

در طراحی دکوراسیون مدرن، ترکیب طوسی و سفید گزینه خوبی است. با اضافه کردن رنگ های شاد مانند زرد، آبی، نارنجی یا قرمز، جذابیت فضای پذیرایی افزایش ویژه ای می یابد.

اگر علاقمند به رنگ زرد هستید ولی از ترکیب آن در چیدمان دکوراسیون لذت نمی برید، تناژ رنگ طوسی بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی برای ترکیب با رنگ زرد است.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ طلایی و  با سایر رنگ ها

یک جلو مبلی با سنگ مرمر و قاب و پایه های برنزی و طلایی به ترکیب دکوراسیون پذیرایی جلوه دو چندان می‌بخشد.

یکی دیگر از گزینه های دکوراسیون شیک و موثر، ترکیب رنگ طلایی با سبز زمردی است.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

انتخاب رنگ دیوار پذیرایی و کف پوش آن

رنگ دیوار پذیرایی و کف هر دو به عنوان زمینه بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی در نظر گرفته می شوند و انتخاب صحیح رنگ آن ها باعث می شود دست شما را به روی سایر عناصر بازتر کند. به همین دلیل بهتر است رنگ دیوار پذیرایی و کفپوش ها در پذیرایی را از بین دسته رنگ های خنثی و ملایم انتخاب کنید تا به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب شوند.

این رنگ‌ها الزاما خاکستری یا سفید نیستند، اما استفاده از رنگ‌های دیگر با ترکیبی ملایم همین عملکرد را برای شما دارد. استفاده از رنگ های خام و بدون ترکیب مانند قرمز و نارنجی روی دیوارها در نگاه اول جالب و دلنشین است ولی بعد از مدتی باعث آزار و تشویش چشمی می شود. اما استفاده از این رنگ های تند برای دیگر عناصر در چیدمان پذیرایی مثل مبلمان جلوه بهتری دارد.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

تاثیر جادوی نورپردازی در ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی

فراموش نکنید که حتی بهترین ترکیب رنگ های پذیرایی و زیباترین دکوراسیون بدون نور کافی تاثیر چندانی نخواهد داشت. گاهی حتی ایرادات ترکیب رنگی دکوراسیون را می توان با نورپردازی مناسب جبران کرد. بنابراین، از جادوی نورپردازی در انتخاب بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی غافل نشوید.

یکی از استفاده های ویژه نورپردازی استفاده از نور طبیعی خورشید است ولی این امکان در همه جا یا در ساعتی محدود امکان پذیر است که در این صورت می توانید از ترکیب منابع مصنوعی مانند آباژور برنزی، شمعدان برنزی، لوستر برنزی و … استفاده کنید.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

قانون 60- 30 -10

انتخاب ترکیب رنگ پذیرایی منزل طبق قانون 60-30-10 یک ابتکار حرفه ای برای رسیدن به بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی است. طبق این قانون، هنگام انتخاب رنگ برای فضای مدنظر، رنگ ها بر اساس نسبت مشخصی تقسیم می شوند:

60% رنگ های قالب، 30% رنگ‌های ثانویه و 10% رنگ‌های فرعی

قانون 60-30-10 گزینه خوبی برای زمانی است که هنگام انتخاب ترکیب رنگ ها دچار مشکل و سردرگمی می شوید. این قانون کمک می کند تا از رنگ های مختلف با نسبت های مشخص در دکوراسیون بکار بگیریم. با تغییراتی که در این قانون ایجاد می کنید، می توانید یک قدم هم جلوتر رفته و خلاقیت خود را با نمایش ترکیب های رنگی منحصر به فرد نشان دهید.

برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید یک مثال معمول را بررسی می کنیم:

در ابتدا یک لباس فرم زنانه را در نظر بگیرید، 60 درصد از کل لباس را مانتو و شلوار، 30 درصد آن را کیف و کفش و 10 درصد دیگر را شال یا روسری تشکیل می ­دهد.

حال اگر چنین قانونی را در انتخاب ترکیب رنگ‌ پذیرایی به استفاده کنیم رنگ دیوار پذیرایی و کف 60%، عناصر اصلی و مبلمان 30% و وسایل فرعی‌تر مانند گلدان برنزی، مجسمه برنزی، کنارسالنی برنزی یا هر وسیله تزیینی برنزی  10% از رنگ محیط را در بر می‌گیرد.

بنابراین پیروی و استفاده از این قانون همیشه می تواند تناسب را در انتخاب ترکیب رنگی ما ایجاد کند.

بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی | ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی

مزیت استفاده از ترکیب رنگ مناسب در دکوراسیون پذیرایی

بعد از یک روز سخت کاری یا حتی یک روز تعطیل با خانواده، خانه اولین جایی است که همه دوست دارند در آن باشند. از آغاز تاریخ، خانه ها محل آرامش همه مردم بوده است که افراد در همه دوران تلاش کرده اند تا ترکیب رنگی زیبا هرچند کوچک را در آن ایجاد نمایند.

در طراحی دکوراسیون پذیرایی باید به نکات زیادی توجه کرد که محیط را زیبا و دلنشین می کند. زیرا گران ترین مبلمان و لوکس ترین وسایل در بزرگ ترین خانه ها اگر ترکیب رنگی مناسبی نداشته باشند که مهم ترین آن ها ترکیب رنگ پذیرایی ست، زیبایی و تاثیر خود را از دست می دهند.

از سوی دیگر، اگر کمی از روانشناسی رنگ ها بدانید، حتما متوجه می شوید که رنگ چه تاثیر شگفت انگیزی بر روح و روان افراد می گذارد. اگرچه انتخاب رنگ برای وسایل منزل کاملا سلیقه ای و به علایق و خواسته های فرد بستگی دارد، اما توجه به چند نکته می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری کند.

جمع‌بندی

  • انتخاب عناصر مانند مبلمان، فرش، پرده و…. باید با ترکیب رنگ های چیدمان پذیرایی همخوانی داشته باشد.
  • رنگ ها به صورت مستقیم روی خلق و خوی افراد تاثیر دارند. بنابراین از استفاده رنگ های خنثی بدون ترکیب یک یا چند رنگ شفاف و شاد در چیدمان پذیرایی خودداری کنید.
  • انتخاب بیش از سه تا چهار رنگ در ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی باعث ایجاد شلوغی و سردرگمی افراد آن محیط می شود.
  • همانطور که در مقاله حاضر بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون پذیرایی به ترکیبات رنگی مناسب اشاره شد، در نظر داشته باشید که برای خانه های کوچک از رنگ های تند استفاده نکنید زیرا علاوه بر کوچک تر نشان دادن فضا داخلی به ساکنین احساس خفگی نیز منتقل می کند.
  • استفاده از دکوری های برنزی، مجسمه های برنزی و میزهای خاطره برنزی با کیفیت بالا که در فروشگاه برنزیلا موجود است، به دلیل ترکیب رنگ خود از جمله رنگ طلایی جلوه ای خاص در دکوراسیون پذیرایی ایجاد می کند که اصلا از آن غافل نشوید.

 

جهت مطالعه بیشتر: دکوراسیون داخلی پذیرایی

پیشنهاد برای شما

دیوارکوب برنزی ست پروانه کد 1001

قیمت اصلی 330,000 تومان بود.قیمت فعلی 300,000 تومان است.

دیوار کوب ست پرستوی برنزی کد 1003

قیمت اصلی 388,800 تومان بود.قیمت فعلی 350,000 تومان است.

جا کلیدی برنزی کد 0905

قیمت اصلی 480,000 تومان بود.قیمت فعلی 432,000 تومان است.

مجسمه گوزن برنزی کد 0212

قیمت اصلی 780,000 تومان بود.قیمت فعلی 702,000 تومان است.

کالسکه تک اسب برنزی دکوری کد 1004

قیمت اصلی 784,800 تومان بود.قیمت فعلی 706,000 تومان است.
سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
فروشگاه
لیست دلخواه
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من