چند راهکار ساده برای ایجاد تنوع در دکوراسیون

تنوع در دکوراسیون

آیا شما هم از دکوراسیون خانه تان خسته شده اید؟ بدون شک به این فکر می‌کنید که هزینه  تغییر در خانه را از کجا تامین کنم؟ نگران نباشید … کوتاه‌ترین راه در کمترین زمان و بیشترین تغییر در دکوراسیون را به شما آموزش خواهیم داد.

خانه ای که در آن زندگی می‌کنیم تمام انرژی روزانه شما را می‌سازد. تغییر در چیدمان و وسایل خانه هر چند کوچک هم باشد، حس تازگی و نوآوری را به زندگی خواهد بخشید و این احساس را در شما ایجاد می‌کند که گویا وارد خانه جدیدی شده اید.

برای ایجاد تنوع در دکوراسیون راهکارهای عجیب و گران‌ قیمتی وجود دارد که قطعا باعث تغییرات گسترده خواهند شد؛ اما در اینجا نگاه‌مان اول از همه به جیبمان است. می‌خواهیم با اندک هزینه ای، انرژی‌های مثبت را به سمت خانه ی زیبای‌مان روانه کنیم.

تزئین و دکوراسیون خانه براساس اصول پایه که در ادامه برایتان خواهیم گفت، می‌تواند ثروت، آرامش، خوشبختی، سلامتی و خوش شانسی را برای شما و بقیه اعضای خانواده به ارمغان بیآورد.

تنوع در دکوراسیون؛ ابتدا در فضای عمومی خانه

1- به خانه نور ببخشید

نور جزو جدا نشدنی برای یک دکور زیباست. بدون نورپردازی درست و اصولی، حتی اگر وسایل گران قیمتی هم خریده باشید به چشم نمی آیند. این جمله بدین معنی نیست که خانه را پر نور کنید!! بلکه در جای درست نورپردازی را انجام دهید. مثلا لامپ‌های رشته‌ای با نور سفید گزینه مناسبی هستند.

 • سعی کنید اگر مجسمه یا وسیله‌ای شبیه گلدان قدیمی دارید، با تابش نور از بالا یا پهلو به آن حجم یا سایه دهید.
 • با استفاده از آینه‌های عمودی علاوه بر آنکه بازتاب نور را چند برابر خواهید کرد، محیط را گرم و صمیمی نشان می‌دهید. آینه در اصول فنگ شویی انرژی عنصر آب را به همراه دارند.
 • اگر در خانه شما گوشه‌ای گمشده وجود دارد؛ برای ایجاد تغییر در دکوراسیون، با قرار دادن یک نور، مثل آباژور زیبا یا آویزان کردن رشته‌های فانتزی نور سفید، جذب انرژی مثبت را بیشتر کنید.

2- جای مجسمه‌ها و وسایل قیمتی را تغییر دهید

اگر در خانه چند قطعه مجسمه یا وسایل گران قیمت دارید؛ برای آنکه دیده شوند، حتما و فورا نسبت به تغییر جای آنها اقدام کنید. می‌توانید اینبار متفاوت عمل کنید و آن‌ها را در جای غیرمعمول نسبت به قبل قرار دهید.

 • مجسمه‌ها جزو یکی از پایه‌های طراحی خانه هستند و به دلیل گستردگی و تنوعی که دارند، به راحتی می‌توانید متناسب با رنگ خانه و جنس وسایل، آنها را هماهنگ کنید.
 • اگر بیشتر وسایل منزل شما فلزی است و قصد استفاده از مجسمه حیوانات مثل اسب، فیل، پروانه یا سایر را دارید؛ حتما از مجسمه‌های فلزی ارزان قیمت مثل مجسمه‌های برنزی استفاده کنید. و چنانچه وسایل خانه اکثرا چوب است از مجسمه‌های چوبی.

مجسمه برنزی غزال کد 0205

3- قرار دادن کنسول با گلدان، گل و عطرهای خوشبو در ورودی خانه

قدرت گل‌ها را دست کم نگیریم!!!

تنوع در دکوراسیون تنها با قرار دادن یک میز کنسول زیبا در ابتدای در ورودی، می‌توانید روی میز را با یک گلدان شیک، چند شاخه گل تازه و یک عود تزئین کنید. گل­‌ها همیشه حامی انرژی بوده اند و با حضورشان طراوت و خوشبختی را به همراه دارند.

 • هرگز از گل‌های خشک برای زیبایی دکوراسیون منزلتان استفاده نکنید.
 • بین انتخاب گلدان و نوع گل یک هماهنگی وجود داشته باشد. مثلا از گل‌های درشت در گلدان های‌برنزی شیک و از گل‌هایی با گلبرگ ریز در گلدان‌های شیشه‌ای نگهداری کنید.
 • استفاده از عود و عطرهای خوشبو را تنها در مناسبت‌ها یا دوبار در هفته و صرفا برای تنوع استفاده کنید.
گلدان برنزی کد 0303

گلدان برنزی کد 0303

4-  از پارچه‌ها و بافت‌های نرم و طرح‌های نو استفاده کنید.

با استفاده از پارچه‌های نرم در مبلمان، کوسن، دم فرشی ها، قالی و … احساس آرامش را در خانه گسترش دهید. مثلا از پارچه‌های پنبه‌ای، نمدی یا کتان که برای سلامتی هم مفید هستند، استفاده کنید.

 • می توانید با خرید پارچه‌های نرم یا پارچه‌های قدیمی نو (با هزینه ناچیز)، روی کوسن و بالشت‌ها را تعویض کنید.
 • از طرح‌های جذاب مثل موج دار یا گلدوزی حروف الفبا با نخ‌های رنگی برای کوسن‌ها استفاده کنید.
 • حتما در هنگام تغییر بافت، به هماهنگ بودن رنگ‌ها توجه کنید. یک یا دو رنگ پایه را همسان بگیرید مثلا پارچه بنفش با خال سفید و دیگری پارچه بنفش موج دار. این تضاد باعث بهتر دیده شدن اجسام و تنوع در دکوراسیون خانه خواهد شد.

5-  چیدمان وسایل را تغییر دهید.

یکنواختی در قرار گیری وسایل کنار هم به مرور زمان روحیه شما را کسل خواهد کرد. یکی از آسان‌ترین راه‌های ایجاد تنوع در دکوراسیون؛ تغییر جای وسایل است. بهتر است هر کدام از وسایل بزرگ مثل میز، مبل‌ها و تلویزیون را جابه جا کنید. اگر اصول فنگ شویی را دنبال می‌کنید بهتر است بدانید که چیدمان دایره‌ای، به جریان انرژی مثبت در خانه کمک می‌کند.

 • برای لوکس کردن فضای خانه می‌توانید در صورت توان مالی، یک تکه پوست مصنوعی روباه روی کاناپه قرار دهید یا با قرار دادن میز کنسول و آینه برنزی در ورودی خانه به شیک شدن آن بیافزایید.
 • در صورتی که مهمان ندارید میزهای جلومبلی و میزهای عسلی را در یک بخش متمرکز کنید تا فضای بیشتری داشته باشید. از طرفی می‌توانید روی این میزها را با یک سبد میوه مصنوعی یا میوه خوری شکیل تزئین نمایید.
 • در صورتی که تمایل دارید وسایل پذیرایی روی میزها باشند یک ست کامل و یکدست از آنها را تهیه کنید. مثلا همه از جنس چوب باشد یا شیرینی خوری و میوه خوری و آجیل خوری برنزی. چنانچه قصد ست کردن وسایل پذیرایی تان را دارید و به دنبال اجناس مناسب، با کیفیت و البته قیمت خوب می‌گردید؛ فروشگاه آنلاین برنزی برنزیلا بهترین پیشنهادی است که می‌توانید دریافت کنید.
آجیل خوری برنزی کد 0801

آجیل خوری برنزی کد 0801

6- استفاده از آکواریوم.

ماهی‌ها نماد فراوانی، ثروت و خوش شانسی هستند. استفاده از یک آکواریوم در گوشه‌ای از پذیرایی یا حتی یک تنگ ماهی که دارای چند ماهی کوچک رنگی و صدف باشد و قرار دادن آن روی اپن آشپزخانه، روی میز کنسول یا کنار میز تلویزیون روح تازه ای به خانه شما خواهد بخشید. نگاه کردن به ماهی‌ها علاوه بر آرامشی که دارد، راه خوبی برای سرگرمی خواهد بود.

7- شمع‌ها فضا را عرفانی و زیبا می‌کنند.

اگر در خانه شومینه‌ای دارید و جلوی آن را خالی گذاشته اید؛ می‌توانید با استفاده از چند شمع درون شیشه مربا یا شیشه‌های استوانه‌ای روی زمین بر زیبایی خانه بیافزایید. می‌توانید از این شمع‌ها در قسمت‌های دیگر خانه هم استفاده کنید. مثلا با قراردادن یک شمعدان برنزی ظریف روی میز ناهارخوری، فضای خانه را در شب‌ها رمانتیک کنید.

ساعت و شمعدان سنگ و برنز کد 1629

ساعت و شمعدان سنگ و برنز کد 1629

8- تنوع در دکوراسیون؛ با دست کشیدن روی سر کتابخانه!

حتما کتابخانه خود را سروسامان دهید. هنر نیاز به صرف هزینه زیادی ندارد. راه‌های متفاوتی برای نو کردن کتابخانه‌تان وجود دارد:

 • کتاب‌هایی که همرنگ هستند را داخل قفسه‌ها در کنار هم قرار دهید.
 • چارچوب قفسه اگر رنگ پریدگی دارد، حتما رنگ مناسب بزنید.
 • با زدن برچسب‌های رنگی در هر قفسه، کتاب‌هایی با محتوای جداگانه را از هم مجزا کنید. مثلا تاریخی یک طرف، رمان‌ها در طرف دیگر.
 • روی قفسه‌ها و جلوی کتاب‌ها از چند گلدان فانتزی کوچک، می‌توانید در قفسه ی فرهنگ و هنر از چند مجسمه برنزی که دارای ظرافت هستند استفاده کنید.

9- دیوارها را ارزان ولی زیبا تزئین کنید.

با تغییرات بسیار کوچک بر روی دیوارها، می‌توانید شاهد تغییرات عالی در دکوراسیون خانه باشید. کافی است کمی جرات داشته باشید.

 • اگر مشکلی با میخ زدن به دیوارها ندارید؛ با چند قطعه چوب تخته‌ای ساده می‌توانید قفسه‌های کاربردی درست کنید و از آن برای قراردادن المان‌های زیبا یا قاب عکس‌های نشسته استفاده کنید.
 • اگر دیوارهای خانه خالی و بدون عکس هستند، زدن چند عکس زیبا که متناسب با کل خانه باشد مناسب است. می‌توانید از هنر مدرن استفاده کنید و چند قاب عکس سیاه و سفید تودرتو به دیوار بزنید.
 • رنگ دیوارها اگر سفید هستند یا مدت‌هاست که تکراری شده‌اند؛ با زدن یک رنگ دیگر یا بخشی از دیوار به شکل متفاوت، تنوع در دکوراسیون خانه را تکمیل نمائید. مثلا یک دیوار کوچک که میز کنسول جلوی آن قرار دارد را با خطوط راه راه پهن آبی فیروزه‌ای تزئین نمایید. توجه کنید که رنگ دیوارها باید متناسب با رنگ پرده‌ها باشد.
 • می‌توانید یک دیوار را به صورت فانتزی شبیه یک موزه کنید. چند بشقاب قدیمی از مادربزرگ را به دیوار بزنید یا ساعت‌های قدیمی ولی زیبا را کنار هم آویزان کنید. این کار معمولا برای تغییر در دکوراسیون محل کار عالی است.

تنوع در دکوراسیون

10- فکری به حال پرده‌های خانه بکنید.

از پرده‌های خانه قبلا برای جلوگیری دید از بیرون یا تنظیم نور در خانه استفاده می‌شد. اما امروزه یکی از آیتم‌های مهم هر خانه در دکوراسیون، پرده‌های شیک و زیبا هستند. اگر خانه شما کوچک است هرگز از پرده‌های سلطنتی و شلوغ استفاده نکنید و در عوض با یک پرده سفید- نقره‌ای حریر مانند یک فضای شیک و آرام را ایجاد کنید. دقت کنید انتهای پرده مماس با زمین باشد.

تنوع در دکوراسیون؛ آشپزخانه و اتاق‌ها

اتاق‌ها فضاهای خصوصی خانه‌ها هستند و کمتر در معرض دید قرار دارند. اما لزوم تغییر در دکوراسیون آن بر کسی پوشیده نیست و می‌تواند بر روحیه فرد اثر مثبت بگذارد.

 • تغییر در لامپ و روشنایی: نیاز نیست برای خرید یک آباژور جدید هزینه کنید. می‌توانید خودتان در خانه رنگ کنید یا با قطعات پارچه‌های رنگی یا با چسباندن چند مروارید روی آن، یک آباژور تازه داشته باشید.
 • تزئین محل خواب: اگر تخت خواب دارید، روی تاج آن را با لامپ‌های ریسه ای تزئین کنید. اگر از رنگ چوبی آن خسته شدید با چند تکه کاغذ دیواری، آن را تبدیل به یک تخت جدید کنید.
 • کف اتاق را رنگ بزنید: ممکن است هزینه‌ای برای خرید فرش یا قالیچه نداشته باشید. از سرامیک هم خسته شده اید. می‌توانید طرحی از صفحه شطرنج را کف اتاقتان پیاده کنید.
 • لب پنجره را ویترین کنید: نیازی نیست حتما یک کمد دکوری گران داشته باشید. یکی از ساده‌ترین راه‌های ایجاد تنوع در دکوراسیون این است که از لبه پنجره به عنوان یک ویترین استفاده کنید. روی آن را یک رنگ فانتزی بزنید و برای قرار دادن گلدان، اسباب بازی‌های جذاب و کوچک یا کاکتوس‌های رنگی استفاده کنید.
 • سقف اتاق یادتان نرود: می‌توانید رنگ متفاوتی از دیوارها به آن بزنید. اگر می‌خواهید اتاق فرزندتان را تزئین کنید می‌توانید از فوم‌ها برای درست کردن ابر، خورشید، ماه و ستارگان و چسباندن به سقف به صورت برجسته استفاده کنید.

بعضی مواقع خانم‌ها برای تغییر دکوراسیون در آشپزخانه هیچ ایده ای ندارند. البته حق هم دارند، ما آنجا فقط یا غذا میپزیم یا میخوریم …!!! اما می‌توانیم با چند خورده کاری جزئی، طعم غذاها را خوشمزه‌تر کنیم و یک آشپزخانه جذاب بسازیم.

 • کابینت‌های جدید: تغییر کابینت‌ها بسیار هزینه بر است پس باید یک فکر اساسی بکنیم. می‌توانید با کاغذهای مخصوص رنگی (آلکورها) کابینت جدید داشته باشید. یا می‌توانید از برچسب هایی با طرح و رنگ‌های مختلف استفاده کنید و روی کابینت‌ها بچسبانید.
 • استفاده از وسایل دکوری: همیشه وسایل شیک و جالب را برای نشیمن و مهمانان نگذارید. یک چراغ قدیمی زیبا، یک نقاشی از فرزندان روی یخچال، یک گلدان کوچک فانتزی روی ماکروویو همگی باعث تعجب و هیجان اهالی خانه شد چون زیبایی را در جایی غیر منتظره‌ای دیدند که اصلا فکرش را هم نمی‌کردند.
 • وسایل جدید بخرید: گاهی خرید برای آشپزخانه به خصوص سرویس پذیرایی و قرار دادن آن‌ها روی میز پذیرایی، فضای خانه را زیرو رو می‌کند. برای تنوع در دکوراسیون خانه ظرف‌های قدیمی را کنار بگذارید و با خرید ظروف برنزی شیک به لوکس شدن خانه کمک کنید.

تنوع در دکوراسیون

حمام و سرویس‌های بهداشتی را فراموش نکنید. برخی تصور می‌کنند که هیچ تغییری برای سرویس بهداشتی و حمام لازم نیست. به عبارتی چون زیاد در معرض دید و استفاده ی مهمانان نیستند پس لزومی به تغییر در دکوراسیون آن‌ها نیست. سخت در اشتباهید….!!! یک دیزاین جذاب و آرام با اندک وسایلی که دیگر به کار نمی‌آیند.

 • استفاده از شمع در سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی
 • استفاده از گلدان‌های کوچک و فانتزی که نیاز به نور کمی دارند
 • استفاده از نورپردازی خلاقانه
 • چیدمان درست وسایل حمام و رعایت نظم و ترتیب در قرار دادن وسایل با سایزهای متفاوت
 • خرید چند حوله رنگی کوچک
 • استفاده از المان‌های چوبی (روی دیوار یا روی زمین) در سرویس بهداشتی
 • استفاده از عطرهای متنوع و خوشبو

تنوع در دکوراسیون

سخن آخر:

برای ایجاد تنوع در دکوراسیون، سبکی را انتخاب کنید که چیدمان خانه به راحتی با یک یا چند تغییر ساده، جدید شود. انتخاب نوع سبک بسته به سلیقه، وقت و هزینه شما دارد. چنانچه سبک رسمی را انتخاب کنید باید از وسایل لوکس و شیک نقره‌ای و برنزی بهره ببرید. انتخاب سبک کلاسیک، توام با قرینه‌ها و رنگ‌های گرم و هم خوانی وسایل دارد. سبک‌های مدرن هم نیاز به صرف وقت، هزینه و خلاقیت در به کارگیری اشیا در جای مناسب شان دارد.

اما آنچه که بیش از پیش در ایجاد تنوع در دکوراسیون خانه حائز اهمیت است؛ توجه به سه عامل اساسی است:

رعایت تعادل: حرف اول را در چیدمان وسایل می‌زند. سعی کنید یک طرف را شلوغ نکنید و طرف دیگر را خلوت. نقش وسایل را به طور مساوی در خانه پخش کنید. این را بدانید که این طراحی نمایی از درون شما را به نمایش می‌گذارد.

نظم و ترتیب دادن به عناصر: وجود نظم و هماهنگی بین عناصر و وسایل در ایجاد حس آرامش موثر است. ترتیب قرار گیری اشیا در کنار هم باید یک هارمونی مشخص داشته باشد بنابراین سعی کنید از ترئینات اضافی بپرهیزید.

تنوع رنگی: همیشه یک تغییر رنگ ساده و بدون هزینه؛ تفاوت‌های بزرگی در دکوراسیون خانه ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که منظور به کار بردن همه رنگ‌ها نیست؛ بلکه استفاده از رنگ‌های سرد و گرم به تناسب و اندازه ی صحیح است.

پیشنهاد برای شما

دیوارکوب برنزی ست پروانه کد 1001

قیمت اصلی 330,000 تومان بود.قیمت فعلی 300,000 تومان است.

دیوار کوب ست پرستوی برنزی کد 1003

قیمت اصلی 388,800 تومان بود.قیمت فعلی 350,000 تومان است.

جا کلیدی برنزی کد 0905

قیمت اصلی 480,000 تومان بود.قیمت فعلی 432,000 تومان است.

مجسمه گوزن برنزی کد 0212

قیمت اصلی 780,000 تومان بود.قیمت فعلی 702,000 تومان است.

کالسکه تک اسب برنزی دکوری کد 1004

قیمت اصلی 784,800 تومان بود.قیمت فعلی 706,000 تومان است.
سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
فروشگاه
لیست دلخواه
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من